Otázka v diskusi:
Nedobytné pohledávky

Irena Mejzlíková, 11.4.2024

Dobrý den, moc prosím o radu/pomoc. Firma s.r.o. eviduje v účetnictví dvě pohledávky po splatnosti 20 484 s dph splatná 31.10.2020 a 43 324 s dph splatná 14.4.2021, faktury byly přihlášeny do insolvence, kde firmě bylo v roce 2022 zasláno od insolvenčního správce 164,22 kč. Firma ale nijak s pohledávky nepracovala. Já nevím jakou formou mám tyto pohledávky z účetnictví ještě v roce 2023 zlikvidovat. Pohledávky nejsou promlčené? Ale pokud jsem zákon pochopila dobře tak se měly odepsat v roce 2022 kdy bylo ukončeno insolvenční řízení. Pokud by mi někdo poradil přesný postup, byla bych moc ráda. (účetní program POHODA)

11 odpovědí:

  • Michal Mach, 11.4.2024

    Dobrý den,

    SW Pohoda popisuje postup zde :

    https://portal.pohoda.cz/dane-ucetnictvi-mzdy/ucetnictvi/jak-na-odepsani-pohledavky/
  • Irena Mejzlíková, 11.4.2024

    Dobrý den, ale já netuším na co mám právo, jakou formu odpisu zvolit.
  • Michal Mach, 11.4.2024

    Dobrý den,

    Nepromlčenou pohledávku je nutno nejprve přihlásit do insolvenčního řízení odběratele, který neuhradil Vaši fakturu a bylo s ním zahájeno insolvenční řízení, a to v příslušné lhůtě stanovené rozhodnutím o úpadku, které vydá insolvenční soud a za předpokladu, že pohledávku insolvenční správce přezkoumá jako zjištěnou, lze v roce, v němž přihlásíte pohledávku do insolvenčního řízení, vytvořit opravnou položku.
    Tuto opravnou položku pak věřitel ve svém účetnictví vede po celou dobu trvání insolvenčního řízení dlužníka a rozpustí ji v okamžiku ukončení insolvence.

    Pokud tedy bude přihlášena a insolvenčním správcem přezkoumána jako zjištění celá Vaše nezaplacená pohledávka, na základě přihlášky a přezkumného listu můžete dle účetní zásady opatrnosti účtovat opravnou položku v celé této výši.

    Tvorba opravné položky se tedy poté, co proběhne přezkumné jednání a pohledávka na něm bude insolvenčním správcem uznána, zaúčtuje ve výši nezaplacené jistiny pohledávek na MD na daňově účinný účet 558 – tvorba a zúčtování zákonných opravných položek v provozní činnosti a na D 391 – opravné položky k pohledávkám.

    Po ukončení insolvence budou věřitelé insolvenčním správcem prostřednictvím insolvenčního rejstříku vyrozuměni o výši uspokojení jejich pohledávek. Na základě konečné zprávy insolvenčního správce pak budete účtovat následovně:
    Ve výši celé vytvořené opravné položky nejprve zaúčtujete zrušení opravné položky na MD 558 a na D 391 a následně budete účtovat odpis pohledávky ve výši neuspokojené části pohledávky na MD na daňově účinný účet 546 – odpisy pohledávek a na D na účet 311 – pohledávky. Platbu z insolvenčního řízení pak doúčtujete klasicky jako úhradu od odběratele MD 221 a D 311.

    Do daňově uznatelných nákladů se Vám tak dostane celá neuhrazená část pohledávky.

    Já nevím v jakém stavu to máte a zda vůbec tam máte nějaké opravné položky k pohl. v insolvenci. Pokud ano, tak postup máte, pokud ne, tak to bohužel odepište rovnou do nákladů nedaňově. Pokud by vám poté přeci jen ještě něco z té insolvence přišlo ( k těm 164,- korunám ) tak to zaúčtujete do výnosů.

    Jak se to případně nastavuje v pohodě ( postup v SW ) já nevím, neúčtuji v pohodě.
  • Irena Mejzlíková, 11.4.2024

    Dobrý den, ale já netuším na co mám právo, jakou formu odpisu zvolit.
  • Irena Mejzlíková, 11.4.2024

    Pokud tomu dobře rozumím. Pokud nebyla v roce 2022 vytvořena opravná položka (kdy bylo ukončeno insolvenční řízení s tím, že nám bylo umořeno 164,22kč) musím tuto pohledávku v roce 2023 odepsat nedaňově?
  • Irena Mejzlíková, 11.4.2024

    Pokud tomu dobře rozumím. Pokud nebyla v roce 2022 vytvořena opravná položka (kdy bylo ukončeno insolvenční řízení s tím, že nám bylo umořeno 164,22kč) musím tuto pohledávku v roce 2023 odepsat nedaňově?
  • Irena Mejzlíková, 11.4.2024

    Pokud tomu dobře rozumím. Pokud nebyla v roce 2022 vytvořena opravná položka (kdy bylo ukončeno insolvenční řízení s tím, že nám bylo umořeno 164,22kč) musím tuto pohledávku v roce 2023 odepsat nedaňově?
  • Irena Mejzlíková, 11.4.2024

    Pokud tomu dobře rozumím. Pokud nebyla v roce 2022 vytvořena opravná položka (kdy bylo ukončeno insolvenční řízení s tím, že nám bylo umořeno 164,22kč) musím tuto pohledávku v roce 2023 odepsat nedaňově?
  • Michal Mach, 11.4.2024

    Dobrý den,

    vám se to tady nějak duplikuje, až mě z toho přechází zrak :-)

    Tvorba opravné položky se tedy poté, co proběhne přezkumné jednání a pohledávka na něm bude insolvenčním správcem uznána, zaúčtuje ve výši nezaplacené jistiny pohledávek na MD na daňově účinný účet 558 – tvorba a zúčtování zákonných opravných položek v provozní činnosti a na D 391 – opravné položky k pohledávkám.

    Máte li toto OK, nemáte li, tak s tím nic něž odpis do nákladů ( nedaňově ) asi nepůjde, ještě to můžete nechat v účetnictví napořád :-)

    hezký den
  • Irena Mejzlíková, 11.4.2024

    Pokud tomu dobře rozumím. Pokud nebyla v roce 2022 vytvořena opravná položka (kdy bylo ukončeno insolvenční řízení s tím, že nám bylo umořeno 164,22kč) musím tuto pohledávku v roce 2023 odepsat nedaňově?
  • Irena Mejzlíková, 11.4.2024

    Tak to teda nevím, proč se mi to tak duplikuje :-)
    Moc vám děkuji za radu. Kéž bych měla takové vědomosti jako vy. Přejí krásný den.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.